Svi smo mi fedonisti

May 24, 2024
diogenes_laertius
Diogen Laercije

Diogen Laertije, bio je Grk koji je živio na prijelazu iz drugog u treće stoljeće nove ere. Napisao je Pammetros, knjigu epigrama o poznatim ljudima svoga doba. Kao doksograf, onaj koji je prepričavao tuđe misli i ideje, ostat će vezan uz povijest filozofije i povijest književnosti po svojem znamenitome djelu Životi i misli istaknutih filozofa. Najzanimljivije je u tom arhiviranju prvih izvora o ekscentricima iz Helade to što su njihovi životi uistinu bili manje-više rezultat njihovih misaonih nastojanja. Poznato je, naime, da je stoa zapravo jedina prava filozofija života starog doba u razlici spram akademizma Platonove filozofije. Stoa je bila nauk egzistencijalnoga rizika da se sam život izbavi od jarma dispozitiva moći teksta u formi knjige. Zato su stoički mudraci danas toliko obljubljeni teoretičarima performativne umjetnosti.

Što ćemo s Aristotelom koji je napisao gomile tekstova, poučavao najvećeg vojskovođu Grčke u pohodu na Malu Aziju, i umro? A što s Platonom koji je zapravo dramski lik  pripovjedača Sokratove Apologije i drugih besmrtnih djela? Ma, stoici su performativno blago ako u njihove srodnike u mišljenju ubrojimo i kinike i cinike poput ‘ludoga’ Diogena iz bačve, a najveći je hedonist Epikur još i danas uzor za razmišljanje o posthumanizmu jer je tvrdio da se smrti ne treba bojati zato što dok sam ja tu, nema smrti, a dok je smrt tu, nema mene. Svi osim Platona i Aristotela su ekscentrični misaoni autsajderi, zajebanti, luzeri, nepokorni mudraci, slobodnjaci, likovi apsolutne drugosti od normalnoga života. A sofisti, ti preteče biblijskih farizeja i postmodernoga cirkusa u društvu spektakla, njih ne treba ni spominjati.

Oni su pošast bijede filozofije koja se prodaje za male pare i medijsku pompu masa. Mnogi od njih, totalno nesvodivih i svojih, bježe u samoću hramova, bacaju se u vulkanska grotla, masturbiraju pred tiranima ili odlaze u smrt spokojno ispijajući dva deci otrova na eks iz principijelnih razloga borbe za pravednost protiv opskurne vladavine oligarha u Ateni. Knjiga Diogena Laertija je ponajprije neka vrsta kronike transcendentalnoga ekscentričnoga eskapizma kao nužnog stila života potrebnog da se misli ono što se ima misliti o ovome svijetu i njegovim tlapnjama i istinama. Jezik je filozofije stoga uvijek i jedino ono što filozofija od iskona jest – naime, ljubav spram mudrosti. Ova ‘luda’ erotozofija važnija je od svega drugoga, pa čak i od života samoga. Ne živi se za život, već za istinsku besmrtnost onog što iz filozofije proizlazi kao zavjet ‒ melete thanatou.

Platonov Fedon zato je najznačajnije djelo u povijesti mišljenja o onome što zapravo filozofija uopće hoće. Iako nije bio ekscentrik poput Heraklita i Empedokla, ovaj ga dijalog uzdiže do nebeskoga Hada. Svi smo mi na kraju fedonisti.

Similar Posts

Zašto Krist nadahnuje buržuje?

Prije nekog vremena pročitao sam ogled mladoga Gillesa Deleuzea iz 1946. godine, objavljen u časopisu Espace, br. 1, str. 93-106., naslovljen provokativno „Od Krista do buržoazije“ i posvećen gospođici Davy. Ogled je na engleskome objavljen u knjizi Letters and Other Texts (prir. David Lapoujade, prijevod s francuskoga Ames Hodges), u izdanju Semiotext(e), New York, South […]

September 07, 2024

Znanost o slici

Lambert Wiesing profesor je teorije slike i estetike na sveučilištu u Jeni. Objavio je nekoliko iznimno važnih knjiga koje se tematski i sadržajno bave problemom odnosa suvremenih medija i slikovnosti (Philosophie der Wahrnehmung, Bild und Reflexion). U okviru interdisciplinarnog projekta ICONIC TURN i BILDWISSENSCHAFT zajedno s Klausom-Sachsom Hombachom, Oliverom Grauom i drugim autorima niz godina […]

September 06, 2024