Evo nekoliko usputnih razmišljanja o sudbini estetike kao filozofijske discipline u okviru budućnosti same filozofije. O tome sam iscrpno pisao u trećem svesku Tehnosfere pod nazivom Platforme od struna – Estetika i suvremena umjetnost. Inače, skraćena verzija ove knjige objavljena je 2022. godine u izdanju Cambridge Scholars Publishinga, a naslovljena je Art and the Technosphere – The Platforms of Strings.
Estetika je u 21. stoljeću na prvi pogled iznimno konjunkturni pojam. Ovo se ne odnosi samo na proširenje pojma kao filozofijski disciplinarnoga promišljanja tijela, slike, medija, performativnosti, konceptualnosti, instalacije, atmosfere i slično, ako uzmemo u obzir čitav niz poticajnih knjiga suvremenih njemačkih mislioca od Wolfganga Welscha, Dietera Merscha, Lamberta Wiesinga, Martina Seela, Juliane Rebentisch, Gernota Böhmea, Petera Sloterdijka. Nije li usto znakovito da u suvremenim estetičkim razmatranjima uvjerljivo ‘vode’ Nijemci, dok Francuzima pripada tradicionalno osvojeno područje novijih istraživanja u političkoj filozofiji, etika je na strani Židova, dok logika i ontologija pripada analitičkoj struji anglosaksonske filozofije osobito Amerikancima. Uglavnom, estetika kao proces estetiziranja pogađa svojim načinom oblikovanja svijeta u doba tehnosfere ono što bismo nazvali trans-estetičkim prodorima u odnos stvaralaštva i umjetne inteligencije.
U posljednjem prilogu trećeg sveska Tehnosfere u kojem se bavim pitanjem ontologijskoga statusa tzv. posthumanoga tijela s obzirom na umjetničke eksperimente Stelarca i Kena Rinalda to nazivam sinestetikom. Jasno je, naime, da je tome razlog već promijenjeni način konstrukcije ljudskoga tijela polazeći od onog neljudskoga informacijsko-komunikacijske tehnologije, što je najavio Lyotard u ogledima u zbirci Neljudsko krajem 1980ih godina. No, estetika kao filozofijska disciplina u 21. stoljeću gotovo da je postala važnija i od logike i od etike i to ne zbog toga što je njezin predmet formalno proširen, od prirode i duha do tijela i tehnosfere, nego zato što je riječ o onome mišljenju koje jedino može biti alternativa sveprožimajućoj totalnoj mobilizaciji tehnoznanstvene logike računanja, planiranja i konstrukcije. Bio je u pravu Heidegger kad je to mišljenje njemačkim izrazom nazvao Dichten kao suprotnost mišljenju kvantifikacije i matematiziranja, Rechnen. Sve što se još može kako-tako suprotstaviti tehnogenezi racionalno uspostavljenih svjetova jest intuicija i moć imaginacije u stvaralačkome procesu mišljenja koje ne okončava kao ergon ili artefakt u okružju pragmatične uporabe jezika kao know-how. Stoga estetika, čak i kad se shvati u tradicionalnome metafizičkom kôdu od Kanta i Schopenhauera preko Hegela i Schellinga do Nietzschea i Kierkegaarda nije ono puko osjetilno mišljenje koje čovjeka dovodi putem osjećaja i doživljaja bitka kao Unheimlichkeita do sinteze Dichten i Rechnen.
Estetički misliti u istinskome smislu izvan svake metafizičke redukcije znači misliti otvorenost mogućnosti, zbilje i nužnosti nastanka novoga, ali ne više u-svijetu kao prostoru unaprijed zadanome u smislu platonovske khôre, već misliti ono kako se nešto događa u smislu skolastičkoga pojma quoddittas. Takvo mišljenje ima iza sebe veličajnu tradiciju pojmovlja poput ljepote i uzvišenosti, genija i stvaralaštva, a čak se u korelacijama između sv. Tome Akvinskoga i Jamesa Joycea može razviti i drukčiji način shvaćanja pojma epifanije izvan bilo kakve skolastičke redukcije. Drugim riječima, estetičko mišljenje ‘danas’ jest bitna dimenzija otvorenosti onog što još nije kolonizirano i pragmatizirano od tehničkoga jezika astrofizike, kozmologije i sintetičke biologije.
U tom otvorenome i međusobno isprepletenom polju istraživanja onog što je in-between onto-logike i de-ontologije, odnosno logike i etike-politike, a omogućuje i jedno i drugo jer je um svagda otjelovljenje sinestetičkih moći oblikovanja svijeta kao osmišljavanja bitka u događaju kojim se vrijeme vremenuje u autentičnosti ljudske egzistencije, promišljanje estetike smjera odgovoru na pitanje koji je Nietzsche pokušao riješiti još u mladosti kad je u liku boga Dioniza pronašao kao protuotrov zapadnjačkome nihilizmu metafizike upravo umjetnost i filozofa-umjetnika kao stimulans za život. No, ne trebamo više opetovati ovaj filozofijski heroizam koji je naposljetku okončao tzv. torinskim ushićenjem ili ludilom, kako to sjajno pokazuje Pierre Klossowski u svojoj knjizi o Nietzscheu naslovljenoj Nietzsche i začarani krug. Dovoljno je drukčije misliti vlastito vrijeme koje je postalo odavno realizacija metafizike u kibernetici i iz temelja je promijenilo svijet života u svim mogućim aspektima.
Estetički misliti znači ujedno radikalno kritički napasti sve one koji pritom ‘estetiku’ glorificiraju kao teorijsku platformu za davanje suvremenoj umjetnosti onog opravdanja koje uopće toj i takvoj umjetnosti odavno ne treba kao što su to dobro znali i Maljevič i Duchamp prije čitavog stoljeća. Suvremena je umjetnost autopoietički horizont događanja postava-tijela-konceptualnosti kroz šok-provokaciju-eksperiment u mišljenju kao sintezi Dichten i Rechnen. I ono što je u svemu tome najpogubnije jest da i nadalje drži na životu za svoje pseudo-teorijsko utemeljenje krajnje disparatne orijentacije poput repolitizacije umjetnosti u neomarksizmu i psihoanalizi, u slučaju Badioua, Žižeka i Rancièrea, te re-estetizacije umjetnosti u slučaju obnove hegelovstva ili benjaminovstva u djelima Dantoa, Agambena i Nancyja.
Potrebno je neodgodivo izaći iz ovog ‘kavkaskoga kruga kredom’ i estetičko mišljenje osloboditi kako ideje da ono može podarivati umjetnosti njezinu bestemeljnost, što je propalo već sa Schellingom, ali i da bude nekovrsni sluga tehnoznanstvenoj simulaciji umjetnoga života kao ancilla techno-scientiae. Estetičkome mišljenju nužna je posvemašnja autonomija u filozofijskome shvaćanju suvremenosti jer su i logika i ontologija te etika i politika postale unatoč sofisticiranome diskursu svih mogućih neo-post-trans-meta-orijentacija ono ne-filozofijsko kao takvo. Da spomenem samo kao analogiju za ovo što ovdje kažem ključnog mislioca političkoga i politike Carla Schmitta koji je u procesu pročišćenja političkog zahtijevao radikalnu autonomiju djelovanja od svih drugih područja koje su to susprezale poput ekonomije, znanosti, tehnologije i kulture.
Pred nama je uzbudljivo doba estetičkih dekonstelacija svih dosadašnjih svjetova metafizike u procesu njezine realizacije u kibernetici i transhumanizmu. Iza nas je veliki katalog slika muzealizirane povijesti na koju se osvrćemo svagda nostalgično, ali i svagda s vjerom da je jezik pojmovlja koji nam je iz tradicije u rasponu od Grka i skolastike do Heideggera na raspolaganju nesvodivo fascinantan, poput, primjerice, pojma aisthesis s kojim i sam nastojim razumjeti složenu zbilju ovog svijeta koji se pred našim očima pokazuje kao slučaj dostojan promišljanja s posve novim pristupima i bez kompromisa s bilo kakvom ‘aktualnošću’ kojoj filozofija nažalost katkad odviše služi.
Lijepo je to rekao Paul Valery:
Stvarnost je još uvijek u međusobnoj ravnoteži s ništavnošću svih svojih sanjarija.
1. „Sredinom devetnaestog stoljeća, William Henry Fox Talbot, jedan od izumitelja fotografije, predložio je vrhunski eksperiment. Znanstvenici su počeli proučavati svjetlost izvan ljudskog vida, svjetlost koju danas opisujemo kao infracrveno i ultraljubičasto zračenje, a Talbot je osmislio način fotografiranja tim nevidljivim zrakama. Iako je fotografija bila stara manje od desetljeća i nikada nije sam isprobao […]
June 16, 2025
Mirko Kovač bio je književnik čija djela preostaju svjedočanstvom ljepote i sklada, ljudske avanture u ovom svijetu u kojem umjetnost nadilazi prazninu života i nemoć egzistencije. Pamćenje nas obvezuje da mu posvetimo najuzvišenije mjesto u ovim zapisima naslovljenim riječju Kaos. S njegovim djelima otvara se ono najbolje u svim našim kulturama na prostorima jugoistočne Europe. Ostaju zauvijek […]
June 15, 2025