Kairos i intuicija

O iznimnome trenutku i njegovoj ljepoti

March 19, 2024
walter-benjamin
Walter Benjamin

Ne postoji nikakav otac-utemeljitelj filozofije, a ponajmanje to nije Adam, kako je to Walter Benjamin izrekao u predgovoru svoje Trauerspiel, kad je istinu kao akustički fenomen suprotstavio logosu. Postoji samo trenutak u vremenu njezina nastanka. I doista bih taj trenutak nazvao sretnim u znaku grčkoga boga Kairosa, što je baš ono što sam Benjamin naziva sadašnjim-vremenom (Jetzt-zeit). Ni akustika ni logos, već čudo ugođaja koje spaja svijest s onim da nešto jest i kako to što jest biva u vremenu koje se neprestano zaustavlja u svojem protijeku. Mudrost kao bit filozofije nije, dakle, nikakvo znanje o tom sretnome trenutku kao naknadna refleksija. Posve suprotno, Kairos znamenuje osjećaj ispunjenosti duše čovjeka s vremenom kao božanskim Aionom, ne Kronosom. Taj je osjećaj jedinstveno jednokratan i pojavljuje se čovjeku i kao djetetu i kao starcu. Mudrost nije stvar postojane svijesti kao znanja o vremenu koje prolazi i smjera vječnosti kao živoj prisutnosti onog zauvijek utisnutog u misao. Ona je stapanje duše, duha i tijela u trenutku nastanka misli kao događaja i zato nadilazi granice uma. Podrijetlo ili izvorište mudrosti proizlazi iz pred-refleksivne svijesti koju nazivamo intuicijom. Bez intuicije ne možemo misliti sretan trenutak događaja nastanka filozofije.

Kakav je to trenutak koji se zaustavlja u vremenu sjećanja čovjeka i koji se nastoji zadržati u svojoj nepromijenjenosti? U knjizi francuskoga filozofa znanosti, epistemologa i estetičara Gastona Bachelarda Intuicija trenutka kaže se i ovo: 

ʺ…trenutak, u svom preciznom određenju, ostaje apsolut u Einsteinovoj teoriji.(…) Vrijeme zamjećujemo tek u trenucima, trajanje…osjećamo jedino u trenucima. Ono je zrnce trenutaka, točnije, skupina točaka koje fenomen točke gledišta više ili manje tijesno povezuje.ʺ (Gaston Bachelard, Intuicija trenutka, Litteris, Zagreb, 2013., str. 34. i 38. S francuskoga prevela Gordana V. Popović).

Sjećanje je mišljenje u formi refleksivnoga opažaja. Njegova trajnost blijedi s vremenom. No, u samoj se izvornoj strukturi sjećanja vrijeme kao sretan trenutak zaustavlja. Nije stoga nimalo začudno da je baš Walter Benjamin svoj koncept vremena izjednačio s grčkim bogom Kairosom tako što je mediju fotografije s njezinom tehničkom reprodukcijom izvornika podario mogućnost zaustavljanja sjećanja u točki proživljeno-doživljenoga trenutka. Ono što pamtimo su trenuci u vremenu, ali traumatične događaje nastojimo izbrisati iz sjećanja, a sretne zauvijek očuvati. Stoga je sretan trenutak onaj događaj u vremenu koji otvara mogućnost spasonosnoga događaja kao sveze bitka i mišljenja, stvarnosti i sjećanja. Misliti vrijeme kao ‘zrnce trenutaka’ znači uvidjeti da postoji i prašina i čistoća u sjećanju i da osjećanje vremena povezuje intuiciju i refleksiju. Prvo se zbiva u trenutku i omogućuje spoznaju tog čuda vremena u kojem je sabrano sjeme vječnosti kao nunc stans. Drugo se zbiva u posredovanju tri dimenzija protijeka vremena ꟷ prošlosti-sadašnjosti-budućnosti ꟷ i već uvijek je zakašnjelo u odnosu na ono što se dogodilo u trenutku. Leibniz je razvio pojam intuicije u svojoj monadologijskoj metafizici, a Hegel pojam refleksije u svojem sustavu apsolutnoga duha. No, valja jasno pokazati da je Leibniz kao matematičar dao prednost racionalnome mišljenju u odnosu na intuicijsko koje krasi Božju spoznaju kao intuitus prasens.

Sretan trenutak je za stajalište Einsteinova apsoluta vremena, a to pogađa fiziku kao kozmologiju u metafizičkome smislu, nešto posve ravnodušno za promatrača koji se kao i njegov objekt promatranja nalaze u prostoru-vremenu kretanja brzine svjetlosti kao kretanja elektro-magnetskih valova u zakrivljenome svemiru. Pojam zaustavljenoga sjećanja može se prispodobiti upravo matematičkim pojmom transverzale koja prekida kretanje i odvodi ga u drugome smjeru. Sjećanje, dakle, mora biti selektivno i svagda nepouzdano jer se ne odvija u kontinuitetu događaja,  nego u diskontinuitetu, rezu, prekidu. Trenutak je, dakle, ono što sadašnjosti podaruje veću moć od prošlosti i budućnosti, jer intuicija iz ‘zrnca sadašnjosti’ osjeća i vidi ono što će se dogoditi u nadolazećoj budućnosti. I baš zato što to ‘intuitivno’ zna, želi ono što se dogodilo u diskontinuitetu prostora-vremena ovjekovječiti. Sretan trenutak je uvjet mogućnosti življenja i ujedno sinteze osjećanja i doživljaja vremena. Ta mogućnost življenja nije zamisliva bez pomoći ili stimulansa umjetnosti. Bog koji simbolizira ovaj događaj kao Kairos je gol mladić na kugli, s krilima na leđima ili nogama te s nožem i vagom u rukama. U nas očuvan je reljef s Kairosom iz Trogira, a pretpostavlja se da potječe iz 1. stoljeća i da je rađen prema Lizipovu kipu. Kairos stoga znamenuje nešto uzvišeno i za grčku filozofiju kao metafiziku jedino smisleno ‒  ulazak vječnosti u vrijeme. Vrijeme mjereno matematičko-fizikalnim parametrima, onaj Einsteinov apsolut, ovdje više nije mjerodavan. Intuicija pripada u bitnome smislu tragičnoj spoznaji. Zašto? Zbog toga što vrijeme ireverzibilno odlazi u nepovrat i svaki je trenutak bez sjećanja na njegovu faktičnost mrtvo vrijeme zaborava.   

Gaston Bachelard - Intuicija Trenutka

Similar Posts

Šesto osjetilo ili o tehnosferi

U ‘Uvodu’ moje knjige Izgledi nadolazeće filozofije – Metafizika, kibernetika, transhumanizam, Mizantrop, Zagreb, 2023. godine, koja po intenciji petoknjižje Tehnosfera preobražava u nužno šestoknjižje, a broj šest u numeričkome značenju pripada Saturnu, šestom planetu Sunčeva sustava i zaštitniku melankoličnih umjetnika i prokletih mislilaca poput Nietzschea, primjerice, tako da simbolički označava i sklad i propast, i […]

May 12, 2024

Kritika mimesisa

Kritika platonskoga shvaćanja umjetnosti, kao kritika mimezisa, predstavlja jedan od tzv. sinestetičkih vrhunaca Deleuzova mišljenja. Iako je taj pojam kao zaštitni znak metafizike kojim se umjetnost misli kao oponašanje bitka u njegovoj bitosti te u slijedu vremena povezuje antiku, srednjovjekovlje i formalno rečeno novovjekovlje do kraja modernizma sa Cézanneom, čini se da ga je nemoguće […]

May 11, 2024