Ne možemo zamisliti Kurosawin film Rašomon bez završnoga prizora kad nakon dugotrajnog pljuska trošni i napušteni šintoistički hram zabljesne u suncu i tri dokona pripovjedača napokon mogu krenuti svaki svojim putem u nepoznato. Isto tako, ne možemo zamisliti Wellesov film Građanin Kane bez snijega u djetinjstvu i one zagonetne riječi Rosebud kao sinonima za drvene sanjke, predmet iskonske nedužnosti i traume. Naposljetku, ne možemo zamisliti niti Wendersov film Pariz Texas bez uvodnoga prizora kad nas oko kamere uvodi u pustinju koja kipti od užarenosti i podaruje gledatelju krajolik čudovišne ljepote onog što nadilazi granice ljudskoga. Sve su to prizori onog što suvremeni njemački filozof umjetnosti Gernot Böhme naziva estetikom atmosfere. Ništa se u vizualno stvorenome svijetu, unatoč njegove artificijelnosti, ne može približiti oku promatrača bez uronjenosti u dušu krajolika.
No, ona nije ništa spiritualno, ništa puko metafizičko bez odnosa spram horizonta iz kojeg i kiša i snijeg i sunce poprimaju ljudsko-neljudske značajke obuhvatne egzistencije u svijetu. Atmosfera je ono što obavija zemlju svojom koprenom duha-duše i što su drevni narodi u svojim animističkim kultovima poštovali upravo zbog toga što je ljudsko tijelo podložno svim preobrazbama stanja koje proizlaze iz promjene atmosfere. Stvari imaju svoju auru, sveci aureole, a nebo i zemlja u njihovu odnosu nemogući su bez atmosfere.
Iako je u Böhmeovim promišljanjima bjelodano da je ovaj pojam svojevrsna sveza između prostora i ugođaja kojim čovjek pristupa moći prirode, postoji ipak još nešto mnogo važnije, po mojem sudu. To je podrijetlo onog ne-izrecivoga i ne-pojmovnoga, što se preko Kanta do Lyotarda naziva ‘prikazivom neprikazivošću’ same moći prirode u njezinim izvan-teleologijskim očitovanjima. Svrhovitost se prirode iza koje na ovaj ili onaj način stoji ono božansko sada preusmjerava u kontingenciju i emergenciju ekološke ravnoteže između trijade prirode, prostora i tehnosfere.
Ne možemo pobjeći od toga da smo zahvaljujući negativnome iskustvu tzv. antropocena već posve izmijenili prirodu do te mjere da smo je eksploatacijom šuma i voda pretvorili u kapitalistički rezervoar ništavila. Otuda ovaj prijelaz iz estetike duha u estetiku prirode unutar koje se pojam atmosfere pojavljuje poput nekog simboličkoga omotača oko stvari i pojava valja razumjeti kao posredovanje između metafizike i fizike događaja. Nisam slučajno, dakako, na početku uzeo tri primjera iz filmske umjetnosti. Uostalom, sam Wim Wenders je na osobito dojmljiv način o tome govorio. U jednom tekstu o odnosu između slika i mjesta na zemlji s obzirom na tendenciju snimanja filmova planetarne bez-mjestnosti (ort-losen Film) on kaže:
ʺPromislim li do samog gorkog kraja svoju vlastitu teoriju kako u mojim filmovima mjesta više ne oblikuju izvorišta povijesti, već su to nadomjestive lokacije, suočavam se s kulturom u kojoj je sve razmjenjivo i nadasve jeftino. Globalna je kino-kultura već zadugo ondje prisutna. Ona je postala svjetska vladajuća moć kojoj je sve specifično suspektno. Ovaj obrat moći oblikovat će buduće generacije, i to ne samo njihovu moć uobrazilje, nego u krajnjem i njihovu sliku o sebi samome, njihovo samopriznanje, njihovu odlučnost i njihovo saznanje o našoj zajedničkoj domovini, planeti Zemlji.ʺ (Wim Wenders, ʺAuf der Suche nach Bildern – Örte sind meine stärksten Bildgeberʺ, u: Christa Maar i Hubert Burda (ur.), ICONIC TURN -.Die Neue Macht der Bilder, DuMont, Köln, 2005, str. 299 (283-302).
Mjesto ili topologija bitka, kako to iskazuje Heidegger, ne može postojati bez korelacije s onim što mu podaruje upravo tu navlastitu mjestnost ili smještenost na zemlji, a koju jamči atmosfera poput Aranskih otočja u Irskoj, koja su za Artauda bila mistična veza s idejom pronalaska svijeta izvan ludila racionalizacije i eksploatacije Zapada. Atmosfera je, dakle, ono što spaja ugođaj i uvjet mogućnosti nastanka sveze prirode i duše-duha u egzistencijalnome nabačaju čovjeka. Mi dobro znamo koliko li je za Nietzschea ovo bilo od odlučujućega značaja, osobito za njegovo mentalno zdravlje, kad je imao potrebu govoriti o svjetlosti Italije i njezinim blagotvornim utjecajem na misaonu intuiciju i energiju.
Znamo, isto tako, da je poezija magijskoga realizma u romanima G. G. Marqueza ono što dolazi iz krvi i tla kolumbijske zemlje i atmosfere koja toj zemlji podaruje čistu mistifikaciju iskona i snova. I najzad, znamo da je za Mahlerovu V. Simfoniju u Viscontijevu filmu Smrt u Veneciji vizualiziranje njezina božanskoga Adagietta moguće jedino u skladu neba i zemlje u slikarskome ugođaju zalaska sunca s kojim ovaj fantastični film i završava. Svako je umjetničko djelo otuda ono koje pretpostavlja unutarnju i izvanjsku atmosferu i bez toga ne može postojati. Nazovimo taj sklad ili entropiju, ako je s druge strane riječ o užasu ili tragediji, kontingentnim događajem slikovnoga jezika prostora-vremena u kojem se kiša, snijeg i sunce utiskuju u ugođaj onog koji gleda, sluša, čita, osjeća tjeskobni i uzvišeni drhtaj neba i zemlje. Ništa o tome ne može reći pozitivna znanost niti bilo kakvo praktično umijeće.
Čovjek je biće egzistencijalnoga ugođaja ljepote koje nema bez atmosfere kao chore samoga življenja. Sve se zbiva u trenutku, sve postaje vrijedno upravo tog trenutka koji ostaje u sjećanju zauvijek. Ikoničnost velikih filmova s kojima suvremenost poprima stanje umjetničke in-scenacije ostavlja upravo taj trag atmosfere u slici kao ono nesvodivo životno dostojno vječnosti. Biti znači biti-ugođen u svijetu koji postoji kao takav samo dok smo u atmosferi uzajamnoga povjerenja i blizine s prirodom i prostorom-vremenom čistog događaja.
1. „Sredinom devetnaestog stoljeća, William Henry Fox Talbot, jedan od izumitelja fotografije, predložio je vrhunski eksperiment. Znanstvenici su počeli proučavati svjetlost izvan ljudskog vida, svjetlost koju danas opisujemo kao infracrveno i ultraljubičasto zračenje, a Talbot je osmislio način fotografiranja tim nevidljivim zrakama. Iako je fotografija bila stara manje od desetljeća i nikada nije sam isprobao […]
June 16, 2025
Mirko Kovač bio je književnik čija djela preostaju svjedočanstvom ljepote i sklada, ljudske avanture u ovom svijetu u kojem umjetnost nadilazi prazninu života i nemoć egzistencije. Pamćenje nas obvezuje da mu posvetimo najuzvišenije mjesto u ovim zapisima naslovljenim riječju Kaos. S njegovim djelima otvara se ono najbolje u svim našim kulturama na prostorima jugoistočne Europe. Ostaju zauvijek […]
June 15, 2025